Bugün kolaylıkla bir blog sahibi olabilirsiniz. Ücretsiz yazılımlar ve internetten bulabileceğiniz bir sürü kaynak, hemen bir blog açmanızı sağlayacaktır. Ancak asıl iş bundan sonra başlıyor tabii ki. Aslında bloğunuzu açmadan önce düşünmeniz gerekenleri, yani işin biraz daha mutfak kısmını buradan paylaşmakta fayda var.

Bloğunuzu açtığınızda neler yazacaksınız? Kimlere ulaşmayı hedefliyorsunuz? Yazdıklarınızı nasıl daha fazla insana ulaştıracaksınız? Sitenizin albenisini artırmak için yapmanız gerekenler neler? Bilgi kaynaklarınız nereler olacak? Biraz da gelir elde etmek isterseniz reklam gerekecek…

İyi bir blog yazarı olabilmek için öncelikle yazmayı sevmek gerekir. Uzun saatler oturup yeni bilgiler araştırıp bunları okuyucularınızla paylaşmanız gerekecek. Konunuzu belirlemeniz çok önemli. Gerçekten uzmanı olduğunuz veya olmak istediğiniz bir konuda mı derinleşeceksiniz, yoksa günlük paylaşımlar mı yapacaksınız?

Yazdıkça daha iyi yazmaya başladığınızı göreceksiniz, bunun için bir edebiyatçı olmanıza gerek yok, ancak yalın ve okurlarınızca anlaşılabilecek bir dil kullanmakta fayda var. İnternetten bol bol araştırma yapabilir, başka yazarlardan ilham alabilirsiniz, ancak ‘kopyala yapıştır’ mantığı ile iyi bir yazar olamazsınız, bu sebeple biraz çalışmanız şart.  Kaldı ki içerik kadar atacağınız başlıklar da çok önemli, okuyucularınızın dikkatini ilk çekecek ve okuma kararını aldıracak şey yazılarınızın ilgi çekici başlığı olacak.

Görsellik de okuyucular için bir o kadar önemli… Kuvvetli bir içerik sade bir tasarım, gözü yormayacak yazı tipi ve yazı arka planıyla desteklenirse işiniz kolaylaşır. Uzun paragraflar kullanmaktan kaçının. Olabildiğince kısa ve net bilgiler ve görselliğin tematik kullanımı bloğunuzu güçlendirir.

Unutmayınız ki okuyucunuz sizin müşterinizdir. Bu sebeple sık sık görüşlerini isteyin, onları yorum yazmaya teşvik edin, çünkü ancak böyle gelişebilir ve bloğunuzu iyileştirebilirsiniz. Hedefiniz aradıkları şeyi her seferinde onlara sunabilmek olmalıdır. Bu sebeple bloğunuza ayda birkaç kere uğramanız yetmez, bunu haftada birkaç kez yapmalısınız ki, okuyucularınız bloğunuza olan ilgilerini hiç kaybetmesin.

Keşfedilmeyi beklemeyin, kendinizi sosyal medyada tanıtın, arama motorlarında üst sıraya çıkmak için neler yapmanız gerektiğini araştırın, hatta ufak bir yatırımdan kaçınmayın, böylece siz de reklam alabilecek duruma geleceksiniz. Ancak her işte olduğu gibi her şeyin başı sabırlı ve istekli olmak.

Şimdiden kolay gelsin...