Uzun süredir fazla kilolarımdan şikayetçiydim. Üst üste yaptığım doğumlardan sonra normal kiloma dönmekte zorlanıyordum. Son doğumumdan sonra artan kilolarımla beraber başlayan idrar kaçırma problemim üzerinde kara kara düşünürken doktorumun zayıflama önerisiyle beni hem forma sokacak hem de zayıflatacak bir alternatif aramaya başladım ve buldum da: Pilates…

Pilates, öncelikle, vücudun merkezinin güçlendirilmesi  ve sabit tutulması prensibine dayanıyor. Atiklik ve kas gücünün dengeli olmasını sağlamak amacıyla iç karın kasları ile alt sırt ve bel kasları arasında eşit bir dengenin kurulmasını hedeflemekte. Her pilates egzersizi,  yapılan hareketlerin kurgusu gereği belli kas grubu üzerinde uzama ve esneme etkisi yaratırken, karşıt kas grubunda da güçlenme etkisini gerçekleştiriyor ve bu şekilde uzun ve güçlü kaslar oluşmasını sağlıyor. Böylece enerjik, ağrısız, esnek ve güçlü bir vücut yaratılmasına da yardımcı oluyor.

Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte herkes yeni bir başlangıç yapmak ister. Birçoğumuzda forma girmek, daha sağlıklı ve fit bir görüntüye sahip olmak gibi istekler, kışa oranla daha fazla ortaya çıkar. Yazın spor yaparken kapalı alanlara bağlı kalmayı istemedim. Temiz havayı içime çekerek, yemyeşil doğada ya da deniz kenarında pilates yapabilmek mümkün. İster kendi başınıza, ister bir grup ve hoca eşliğinde açık havada pilates yapabilirsiniz. Açık havada yapılacak pilates egzersizleri bol oksijen alımı ve doğa ile bütünleşme sağlaması sebebiyle hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok faydalı.

Yazın egzersiz yapılacaksa saat seçimi bir diğer önemli nokta. Açık havada spor yapılacaksa bunun için sabah veya akşam saatlerinde, hava sıcaklığının çok artmadığı veya güneş ışınlarına direkt maruz kalınmayan zaman dilimlerini seçmek gerekli. Uzmanlar sabah 11:00- 16:00 arasında güneşin zararlı etkileri sebebiyle açık havada spor yapılmasını sakıncalı bulmaktadırlar. Ayrıca yazın vücutta su kaybı çok daha fazla olduğundan sıvı alımının arttırılması da çok önemli. Ne var ki alınacak her ek sıvı, benim gibi idrar kaçıran kişiler için ek stres demek.

Ama bu yaz korkum yok!  Selpak Mesane Pedi ile yalnızca hayata ve kendime odaklanacağım.