Annenem Ergen mi

Arzu Sandal “Eyvah! Anneannem Ergen mi Oluyor?” adlı kitabında 92 yaşındaki anneannesinin yakalandığı Alzheimer hastalığını nasıl büyük bir azimle yendiğini anlatarak Alzheimer hastalarına adeta büyük bir umut ışığı oluyor.

Bir yakınımız hastalandığında tedavisi için her yola başvururuz. Ancak bazı hastalıklarda doktorların umut olmadığını söylemesi bizi çaresizliğe sürükleyebilir. Oysa unutmayın ki hastalığı yenme umudu her zaman vardır ve siz umudun peşinden koştukça, vazgeçmedikçe hiçbir zaman tükenmez. İşte fotoğraf sanatçısı, Denizlili Arzu Sandal, Alzheimer hastalığına yakalanan ve bir dönemin ünlü şarkıcısı Safiye Ayla’nın sesinden dinlediği "Ben seni unutmak için sevmedim" şarkısıyla hayata tutunup, 2 yılda iyileşen anneannesi, 92 yaşındaki Saime Emre’nin hayat hikayesini kitaplaştırdı. Arzu Sandal'ın anneannesinin iyileşme süreci eminim ki tüm Alzheimer hastası yakınlarına umut verecek.

Arzu Sandal'ın, Alzheimer hastalığına iki yıl önce yakalanan anneannesi sevgi, emek, mücadele, şefkatle iyileşmiş ve İzmir’de mutlu bir yaşam sürüyor. Sandal bir röportajında bu olayın bir mucize olduğunu belirtiyor ve "Anneannemin Alzheimer hastalığına yakalanmasını içimize sindiremedik. Doktorlar iki yıl önce umut yok, sabaha ya çıkar ya çıkmaz dedi. Biz de evimizde vefat etsin diye götürdük. Birkaç gün geçti, anneannem vefat etmedi. Gramofondan Safiye Ayla’dan ’Ben seni unutmak için sevmedim’ şarkısını dinlettim. Anneannem mırıldanmaya başladı. Bu sırada yemek yiyemiyor, konuşamıyor, hareket edemiyordu. Bir mucize olmuştu. Şarkıyı mırıldanınca gözyaşlarına boğulduk. O gün anneannemin bin kare fotoğrafını çektim. Daha sonra puzzle oynatmaya, resim yaptırmaya başladık. Sürekli müzik dinletiyor, sevgi ve şefkatle yaklaşıyorduk. Anneannem mucizevi bir şekilde iyileşti. Şu anda sağlığı da çok iyi" diyor.

Alzheimer hastalığı, yaklaşık 5-8 yıllık bir ilerleme süreci içinde hastayı yatağa bağlı ve tamamen bakıma muhtaç duruma getirir. Hastalığın genelde üçüncü evresinde görülen idrar kaçırma da önemli belirtilerden. Bu sorun bazı hastalarda daha erken evrelerde de ortaya çıkabiliyor. İdrar kaçırma yalnızca Alzheimer değil, MS, Parkinson gibi nörolojik hastalıkların da belirtilerinden olduğu için idrar kaçırmayı bir yaşlılık hastalığı olarak görmeyip altında yatan ana sorunların araştırılması gerekiyor. Siz, hasta yakınları için de yatan hasta bakımı oldukça önemli ve hassastır. Hastalığın ilerleyen aşamalarında idrar kaçırmayı önlemek için yetişkin hasta bezleri, yatak koruma örtüleri gibi ürünleri kullanmak hem hastanızın hem de sizin yaşam kalitenizi artıracaktır. Selpak'ın son teknolojiyi kullanarak ürettiği Belbantlı Yetişkin Bezi, Yatak Koruma Örtüsü ve Kişisel Medikal Bakım ürünleri bu hassas durumda en büyük yardımcınız olacak.

Hastanın moralini her zaman yüksek tutmak da iyi bir günlük bakım kadar önemli. Arzu Sandal, Alzheimer hastalığına dikkat çekmek amacıyla hazırladığı kitabın gelirini tamamen Alzheimer Derneği’ne bağışlıyor ve sergi açmasının, kitap hazırlamasının nedeninin, sevgi dolu, iyi bir bakımla Alzheimer’lı yaşlılarımıza sahip çıktığımızda, onların yaşam kalitesini olumlu hale etkileyeceğimizi belirtiyor. Bu kitap, yakını Alzheimer hastası olanların hayatlarını kolaylaştırmasına yardımcı olmakla beraber toplumsal bir sorun olarak ortaya çıkan bu hastalıkla ilgili siz hasta yakınlarına da önemli bir katkı sunuyor.