Yatan hasta olmak kadar yatan hasta yakını olmak da zor.

Hijyen, yatan hastanın en büyük dostudur, bu sebeple de yatan hasta denilince yaşam kalitesini artırmak ve olumsuz etkilerini önlemek için ilk akla gelen yatak yaralarını önlemektir. Bu konuda en büyük yardımcınız bugün kolaylıkla erişebileceğiniz Selpak ürünleri.

Gelin biraz da işin psikolojik boyutuna göz atalım…

Günlük yaşamında sağlıklı bir biçimde yaşamını sürdüren birey, sağlığın kaybıyla birlikte hasta rolünü üstlenir. Bu yeni rol bedensel hastalığın, hastanın kendisine özgü anlamları nedeniyle ruhsal durumun etkilenmesine neden olmaktadır. Bilinci açık bireyde hastalık, başkalarına bağımlı olma ya da bağımsızlığını tümüyle kaybedeceği korkusu, ayrılık endişesi, gelecek kaygısı, ölüm korkusu, beden ve organlarının zedeleneceği korkusu ve etrafına verdiği rahatsızlıktan dolayı pişmanlık, suçluluk duygusuna yol açabilmektedir. Sonuçta anksiyete, depresyon, kızgınlık, matem reaksiyonu ve yadsıma gibi duygusal tepkiler görülmektedir.

Genellikle hastanede uzun süre yatan, yatağa bağımlı olan, şiddetli ağrısı olan, fiziksel bakıma muhtaç olanlarda, yaşamı tehdit eden hastalıklarda depresyon eğilimi daha şiddetlidir. Hasta bireyin aile üyeleri ve arkadaşları ile birlikte olamaması, alışkanlıklarını sürdürememesi yalnızlık ve izolasyon duygularının gelişmesine neden olur. Onları bu duygudan kurtarmak ve olabildiğince hayatın içine katmak hasta yakınının çabasıyla olacaktır.

Bu sebeple, bakımını üstlendiğiniz hastanızı sosyal ortamda bulundurun, gireni çıkanı ve çevresinde olanları izleyebilsin. Gazete kitap okuyabiliyorsa eksik etmeyin, okuyamıyorsa düzenli olarak siz ona ilgisini çeken konuları okuyun. Yattığı yerde  televizyon, radyo bulundurun. Ülke ve dünya olaylarını takip etsin. Bakım zamanlarında bakımına mümkün olduğu kadar katılımcı, aktif, yardımcı olmasını teşvik edin.

Hastaya sağlanan tıbbi ve psikiyatrik, psikososyal tedavinin yanı sıra mutlaka aile bireyleri de desteklenmeli, bilgilendirilmeli ve gerekli ise tedavi edilmelidir.

Hem hasta hem de hasta yakını dostu Selpak yatan hasta ürünleriyle eksiksiz çözümlerle kuşkusuz destekçiniz olacaktır.