İnkontinansı Önlemek İçin Öneriler:

  • Kişinin hareketliliğinin sağlanması için mümkünse hareketliliği etkileyen sağlık sorununun tedavisi yapılmalıdır.
  • Kişinin tuvalete en yakın odada kalmasının sağlanarak, tuvalete ulaşmasını engelleyen ve düşme riski yaratabilecek durumlar ortadan  kaldırılmalıdır. Yeterli aydınlatma sağlanmalıdır.
  • Tüm inkontinans tiplerinde mevcut tedavilerle birlikte kişinin günlük yaşamını rahat sürdürebilmesi ve bakıcı yükünün azaltılması için inkontinans için üretilen belbantlı yetişkin bezi, yatak koruma örtüsü, perine ve vücut temizleme havluları ve saç yıkama bonesi gibi ürünler kullanılabilir.

İnkontinans Tedavisi ve Önleyici Yöntemler

inkontinansı olan kişilerin bakım ve tedavisindeki amaç; onların tekrar idrar tutabilir duruma gelmesini sağlamaktır. İdrar kaçırma sorununu tedavi etmede cerrahi tedavi, ilaç tedavisi ve davranışsal tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Kişi ile birlikte tüm tedavi seçeneklerinin riskleri ve olası sonuçları tartışılarak uygun tedavi yöntemi tercih edilmelidir.

Tedavi, inkontinans tipine ve inkontinans özelliklerine göre bireyselleştirilerek uygulanmalıdır. Kişide geçici inkontinans olduğu düşünülüyorsa mutlaka altta yatan neden tedavi edilmelidir. Noktürnal inkontinans tedavisinde akşam sıvı alımının kesilmesi, diuretik (idrar sökücü) dozlarının daha erkene kaydırılması sağlanmalıdır. Kişide eğer baskı inkontinans yoksa ve cerrahi tedavi uygulanamıyorsa, uygun davranışsal ve çevresel önlemler alınarak kişinin inkontinans şiddeti azaltılabilir.